bílá myš
Laboratorní myši bílé formy vznikly již ve starověku v Číně a Japonsku. Do Evropy se dostaly z Japonska, kde byly chovány jako okrasná domácí zvířata. Byly vyšlechtěny z myši domácí (Mus musculus), která dříve obývala stepní a polopouštní oblasti Eurasie a severní Afriky, ale jako synantropní (tj.na člověka vázaný, ale divoce žijící) druh se rozšířila po celém světě. Dnes obývají myši domácí celý svět a díky své přizpůsobivosti, plodnosti a všežravosti vydrží i v extrémních podmínkách.
Způsob života:
Myši jsou skupinová zvířata. Spoléhají na svůj sluch a čich. Myši jsou aktivní, podnikavá a především nesmírně zvědavá zvířata. Ve dne jsou klidnější a hodně spí, zatímco navečer a v noci se jejich aktivita stupňuje. Myši jsou maximálně obratní šplhavci, většina také skvěle skáče a běhá po stěnách.
Chov:
Do chovu zařazujeme zvířata ve věku alespoň 3 měsíců, kdy jsou již fyzicky dospělá. K jednomu samci nedáváme víc jak 6 samic.Pokud chcete myšku jako mazlíčka, pořiďte si dvě nebo více samiček. Jedna samotná myška se bude trápit a dvě nedají o nic víc práce než jedna.
Terárium:
Myši se dají chovat v kleci nebo ve skleněném akváriu/ teráriu. Klec má výhodu, že se v ní dají lépe nainstalovat nejrůznější prolézačky. Musí ale mít velmi husté mříže (uvádí se max. 6 mm), aby se jimi myšky neprotáhly. Chcete-li je chovat ve skleněné nádobě, je akvárium lepší než terárium. Jako všichni hlodavci jsou i myšky spokojenější, mohou-li se někam ukrýt a tam si vytvořit bezpečné hnízdo. Dejte jim nějaký domeček, starý květináč, rozpůlený kokosový ořech apod. a dostatek materiálu na stavbu hnízda. Aby se myši nenudily, snažte se jim co nejčastěji obměňovat zařízení terária, vkládejte jim tam nové věci, aby měly stále co objevovat. Líbí se jim i různé roury nebo ruličky od toaletního papíru, ve kterých si mohou hrát na schovávanou. Kolečko na běhání také rády využívají, ale je bezpečnější ho obalit tvrdým kartonem, aby se do něj nezapletly nohou nebo ocáskem.
Velikost:
Záleží na množství myšek (min. 21x31x15cm)
Substrát:
Jako podestýlku můžeme použít hobliny, ale pozor nesmí být prašná ( piliny NE) nebo dnes vyhledávanou kočičí podestýlku (papírové granule pohlcující pachy). Podestýlka by se měla měnit asi každý druhý den, pokud možno tak, aby myš ani nestihla začít páchnout.
Osvětlení, teplo:
Teplota vyhovuje 21°C , ale obecně platí, cítí-li se v místnosti dobře chovatel, bude se tam dobře cítit i jeho myška.